Palety kolorów w przemyśle

Palety kolorów w przemyśle

RAL

Jednym z najważniejszych systemów określania palety kolorów dla przemysłu jest RAL. Sama nazwa jest skrótem od nazwy powstałego w latach dwudziestych ubiegłego stulecia Niemieckiego Instytutu Jakości i Oznaczeń RAL. Instytut ten znany jest z wykonywania systematyzacji opisu barw do zastosowań przemysłowych. Wzorniki, które początkowo składały się zaledwie z 30 kolorów, dziś posiadają ich znacznie więcej, bo aż 200 w RAL CLASSIC. W przypadku innych systemów kolorów jest jeszcze więcej. RAL DESIGN obejmuje 1625 barw usystematyzowanych pod względem jasności i nasycenia. W RAL CLASSIC oznaczenie zawiera nazwę RAL i 4 cyfry, np. RAL 10xx to odcienie żółte, RAL 20xx – pomarańczowe, a RAL 30xx czerwone i różowe. Grup barw w RAL CLASSIC jest 9. Oprócz wymienionych wyróżnia się również odcienie: purpurowe i fioletowe, niebieskie, zielone, szare, brązowe oraz białe i czarne. W RAL DESIGN notacja jest nieco bardziej rozbudowana. Obejmuje ona bowiem oprócz słowa RAL 7 cyfr. Pierwsze 3 określają odcień, następne 2 to jasność, a ostatnie 2 to chrominancja.

Pantone

Inną firmą zajmującą się układaniem palety kolorów jest Pantone inc. Ta amerykańska korporacja wymyśliła system identyfikacji barw o nazwie Pantone Color Matching System, w skrócie PMS. Kolory we wzornikach Pantone oznaczane są wyłącznie numerami. W podstawowej skali tego systemu znajduje się 1761 barw. Ich otrzymanie było możliwe dzięki zmieszaniu 18 pigmentów. Dlatego też kolory Pantone nie są do końca odwzorowane na dwóch podstawowych skalach: RGB i CMYK. Ułożenie barw we wzornikach Pantone można porównać do układu RAL CLASSIC. Tutaj również kolory przechodzą od odcieni żółtych przez pomarańczowe, niebieskie i zielone po białe i czarne. Jednak między te podstawowe barwy w paletę Pantone wplecione są kolory dodatkowe uzyskane przez wymieszanie poszczególnych pigmentów, które nie występują we wzornikach RAL.

Skale kolorystyczne określone są odgórnie przez firmy, które się w tym specjalizują. To duże udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy korzystając z podstawowych obowiązujących na całym świecie wzorników, mogą określać barwy za pomocą kodów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Faber Media Sp. z o.o. K. Kolumba 59, 70-035 Szczecin NIP: 852-25-21-972, REGON: 320427943, Numer KRS: 0000286668
Kapitał zakładowy: 100 000,00 zł Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Sklep internetowy od home.pl